Facebook

Obecná škola

2DČVMP
Režie:Jan Svěrák
Hrají:Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Václav Jakoubek
Premiéra:28. březen 2016
Délka:97 minut
Žánr:Komedie, Drama

Režie: Jan Svěrák  •  Scénář: Zdeněk Svěrák  •  Kamera: F. A. Brabec  •  Hudba: Jiří F. Svoboda  •  Hrají: Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Václav Jakoubek, Rudolf Hrušínský

Komedie Obecná škola je celovečerním debutem Jana Svěráka. Scénář napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a smyslem pro lidské slabosti. Zdeněk Svěrák, oslaví 28. března své osmdesáté narozeniny. V tento jediný významný den můžete shlédnout nově zremastrovanou nestárnoucí klasiku Obecná škola. I naše kino se přidává k oslavě. I vy tak budete mít příležitost nejen se oslavy zúčastnit, ale také Zdeňku Svěrákovi popřát a zazpívat mu písničku "Zdeněk má narozeniny" v provedení Jaroslava Uhlíře, kterou jako karaoke pustíme před projekcí. Osobní dopis Jana Svěráka naleznete na našem facebooku.

Je krátce po válce a do chlapecké třídy jedné ze škol na předměstí Prahy chodí také desetiletý Eda Souček se svým kamarádem Tondou. Stejně jako ostatní spolužáci, také Eda s Tondou zcela ignorují pokusy rezignované učitelky Maxové o výuku a spíš než o učivo se zajímají o barvu jejích kalhotek. Není divu, že se učitelka jednoho dne zblázní a na její místo nastoupí nový učitel. Jmenuje se Igor Hnízdo a vymyká se všem učitelům, které kluci do té doby poznali. Chodí ve vojenské uniformě, na opasku má opravdovou pistoli a okamžitě zavede ve třídě tuhý režim, jehož součástí jsou také velmi svižná rákoska a poutavá vyprávění o válečných zážitcích, kterými učitel prokládá probíranou učební látku. Přestože jsou jeho metody nečekaně účinné, začnou se velmi brzy na učitelem stahovat mraky. Nejenže někteří tak úplně nevěří jeho hrdinským historkám, ale navíc se začne projevovat jeho slabost pro něžné pohlaví. Zhrzená tramvajákova manželka, kterou Hnízdo opustí kvůli koketním studentkám, dvojčatům Fabiánovým, totiž napíše udání a učiteli hrozí trest za mravní delikt. Přestože se Eda stejně jako ostatní postaví za svého oblíbeného učitele, začíná si uvědomovat, že tím pravým hrdinou pro něj ve skutečnosti není okázale hrdinský učitel, ale jeho puntičkářský tatínek Fanouš Souček, se svým nenápadným, všedním přesto však skutečným hrdinstvím.

Trailery

Fotogalerie

Kalendář akcí

květen dub čer
2526272829301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.